Wystawa: Luterańskie katedry Niemiec. Miesięcznik "Kraków" zaprasza

Email Drukuj PDF

Zwykło się mówić o tolerancji dla innego wyznania. Tolerancja jest odpowiednia, akuratna, na miejscu i na czasie. Nowoczesny Europejczyk, obywatel Zjednoczonej Europy z definicji winien być tolerancyjny. Inaczej przecież być nie może. Ale od tolerancji mocniejsza jest ciekawość. To ciekawość pchnęła mnie do tego, by zobaczyć i sfotografować luterańskie katedry Niemiec. Zwłaszcza, że za 2 lata minie dokładnie 500 lat od momentu, gdy Marcin Luter na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze przybił 95 tez, które stały się zaczątkiem reformacji i początkiem rozdziału. Dzisiaj Luteranie mają w Niemczech 13 katedr, a w zasadzie 14 łącznie z konkatedrą św. Piotra w Bautzen, która jest najstarszym i największym kościołem symultanicznym tzn. użytkowanym zarówno przez katolików jak i luteran.

 

 

 

Obecna wystawa przedstawiająca katedry w Dreźnie, Freibergu, Miśni, Naumburgu i Ulm to preludium albo też próba generalna dla całego projektu obejmującego także kościoły katedralne w Berlinie, Brunszwiku , Greifswaldzie, Halberstadt, Lubece, Szlezwiku i Szwerinie. Tu i teraz możemy zobaczyć katedrę w Ulm z wieżą wysoką na 161,53 metra stanowiącą najwyższą chrześcijańską budowlę świata, która tkwi cudem jakimś w oryginale, nietknięta alianckimi nalotami w czasie II wojny światowej i Kościół Mariacki w Dreźnie odbudowany ze zniszczeń wojennych dopiero w latach 1994 – 2005 jako największy na świecie obok katedry w Strasburgu kościół wzniesiony z piaskowca.


* * *

Luterańskie katedry Niemiec. Jest ich dokładnie 13. Zlokalizowane są w zarówno w stolicach poszczególnych krajów związkowych jak: Berlin, Drezno, Magdeburg czy Schwerin. Jak i miastach z dzisiejszego punktu widzenia o znaczeniu drugorzędnym jak : Greifswald, Naumburg, Halberstadt czy Miśnia. O mieście Ulm zapewne nikt by w świecie nie słyszał, gdyby nie katedra z wieżą wysoką na 161,53 metra stanowiącą najwyższą chrześcijańską budowlę świata, która cudem jakimś, nietknięta została alianckimi nalotami w czasie II wojny. Jej przeciwieństwem jest katedra drezdeńska należąca obok katedry w Strasburgu do grona największych na świecie kościołów zbudowanych z piaskowca. Podniesiona z kompletnych ruin dopiero po zjednoczeniu Niemiec w latach 1994-2005. Nie bez konserwatorskich kontrowersji i dyskusji.

Obecna wystawa przedstawiająca katedry w Dreźnie, Freibergu, Miśni, Naumburgu i Ulm to preludium dla całego projektu obejmującego w swoim zamyśle wszystkie luterańskie katedry Niemiec, a także konkatedrę w Bautzen, która pełni rolę tzw. kościoła symultanicznego, wykorzystywanego równolegle zarówno przez katolików jak i luteran. Takich świątyń w Niemczech jest kilkadziesiąt.

Skąd zatem zainteresowanie protestanckimi świątyniami ? Urodziłem się na Dolnym śląsku, gdzie przybyli tam katolicy siłą rzeczy oddziedziczyli poprotestanckie świątynie. Chodziłem więc na msze do kościoła farnego, gdzie gotyckie łuki poprzecinane był dwukondygnacyjnymi emporami, kościół więc wyglądał jak opera. Nieopodal mojej rodzinnej miejscowości jest Jawor, gdzie znajduje się jedna z dwóch zachowanych tzw. świątyń pokoju, o której istnieniu tak naprawdę dowiedziałem się gdy wpisana została na… listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stąd to nadrabianie zaległości. (jb)

Jacek Balcewicz. Luterańskie katedry Niemiec. Drezno - Freiberg - Miśnia - Naumburg – Ulm. Wystawa w ramach obchodów 10 lecia miesięcznika „Kraków”. Minigaleria Lamelli Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2. Wystawa czynna od 22 kwietnia do 15 maja 2015 roku

Komentarze  

 
0 #1 Jan 2016-01-13 16:43
Rewelacja !
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież