Sztuka ludowa po raz 40 na krakowskim Rynku

Email Drukuj PDF

Hejnałem mariackim, odegranym przez fajermana, który specjalnie zbiegł pod Ratusz z wprost Wieży Mariackiej, dźwiękiem dzwonu Zygmunta imitowanym przez Aleksandra Makino Kobylińskiemu na gitarze, melodią „Jak długo na Wawelu” odtrąbioną przez zbójników spod Babiej Góry na 4 metrowej trombicie i „Orawą” w wykonaniu zespołu Pawła Czaji zainaugurowano czterdzieste jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej.

Z okazji jubileuszu medalami Honoris Gratia udekorowani zostali: Anna Koziana (na zdjęciu poniżej) – hafciarka z Makowa Podhalańskiego, która uczestniczyła we wszystkich 40 edycjach targów, Krystyna Wodzowa jedna ze współzałożycielek targów, obecnie dyrektor promocji i reklamy Fundacji Cepelia, Lucyna Batko – znakomita tkaczka kilimów i gobelinów, od tego roku dyrektor artystyczno – handlowy TSL, Żaneta Małgorzata Żardecka, która przez 40 lat sprowadzała do Krakowa najlepsze cepeliowskie zespoły artystyczne. Złote Krzyże Małopolski otrzymali Józef Spiszak i Jan Włostowski, zaś srebrny Kazimierz Nowak. Specjalnym medalem Krajowej Rady Spółdzielczej uhonorowany został Bronisław Kurek – wieloletni niezwykle charyzmatyczny prezesa Spółdzielni im. Stanisława Wyspiańskiego, jeden z „ojców założycieli Targów Sztuki Ludowej.

Targi trwać będą do 28 sierpnia. Przez 18 dni, codziennie od godz. 10 do 21 czyli łącznie i dokładnie 198 godzin. 140 wystawców z całej Polski i z zagranicy. 800 twórców i wykonawców: garncarze i kowale, hafciarki i koronczarki, tkacze i rzeźbiarze, ceramicy i wikliniarze, malujący na szkle i na drewnie, srebrnicy i brązownicy, a do tego co najmniej 50 tys. zwiedzających i kupujących. Wśród nich znajdzie się także Anna Koziana z Makowa Podhalańskiego, która na targach wystąpi po raz 40 !!!  Oznacza to, że nie opuściła ani jednego spotkania z publicznością na krakowskim Rynku. Najbardziej wspomina te targi podczas których od gorącej płyty Rynku odparzyła sobie nogi. Jest hafciarką uprawiającą tzw. haft makowski czyli białe na białym, którym zdobi obrusy, serwety, pościel, a także bluzki czy halki zwane fartuchami stanowiące element tradycyjnego stroju ludowego.

Targi, które z powodzeniem można nazwać na współczesna modłę festiwalem, to najstarszy obok Krakowskiego Festiwalu Filmowego festiwal w Krakowie. Największego tego typu przedsięwzięcie nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Złożą się nań uciechy dla ciała, ale także dla ducha: koncerty kapel ludowych i zespołów pieśni i tańca, liczne pokazy, warsztaty, konkursy i zabawy a także frykasy regionalnej kuchni. Jerzy Mika garncarz z Wadowic zdradzi tajniki pracy na kole garncarskim, Jadwiga Węgorek wytłumaczy i pokaże jak powstaje koronka klockowa, Eugenia Wieczorek z Jarocina pokaże jak poprawnie wykonać frywolitkę, Lucyna Batko pokaże jak odróżnić kilim od gobelinu, Bogumiła Leśniak jak samodzielnie zrobić z drewna zabawki, a Marek Żak i Eugeniusz Wiercioch jak zostać rzeźbiarzem. Z kolei Józef Guziak z Nowego Targu jeden z najbardziej znanych i cenionych kuśnierzy zademonstruje tradycyjne góralskie kożuchy i serdaki, a także okrycia zimowe z naturalnych skór stylizowane i inspirowane folklorem tatrzańskim.

Targi zainaugurował Powiat Suski wraz z całym Podbabiogórzem. Po raz pierwszy na targach przedstawi się Krosno miasto szkła i… ropy naftowej. To właśnie w nieodległej od Krosna Bóbrce w1854 roku Ignacy Łakasiewicz założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Nie zabraknie Pińczowa, Podegorodzia i papieskich Wadowic. Powiat Nowotarski pokaże uroki Orawy, Spisza i Pienin. I wreszcie Kraków, ze swoim miejskim folklorem bo „Pępek świata nazywa się Kraków” – co oczywiście skutecznie udowodni światowej sławy duet krakaueologów: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, którym wtórował będzie ostatni andrus, bard Zwierzynieckiego Półwsia - Aleksander Makino Kobyliński. Swój dzień będzie miało także Województwo Małopolskie: nasza polska Małopolska, a także Ukraina, Węgry i Słowacja. Firmowe stoiska zaprezentują cepeliowskie spółdzielnie: SRA Ceramika Artystyczna z Bolesławca, SRLiA „Makowianka” z Makowa Podhalańskiego i SPRLiA im. St. Wyspiańskiego z Krakowa a także wywodzące się z nurtu cepeliowskiego spółki produkcyjne: Cepelia Podhalańska czy Pilsko – Żywiec, która kontynuuje tradycje tkackie działającej w Żywcu od 1947 roku miejscowej spółdzielni rękodzieła ludowego. Targom towarzyszy niezwykle interesująca wystawa fotograficzna Angeliki Dobrzyńskiej i Szymona Nawrata „Za fasadą folkloru” pokazująca cudzoziemców mieszkających w Polsce ubranych w polskie stroje ludowe i osadzonych w śląskim pejzażu.

Organizatorem 40. jubileuszowych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie jest Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło 00-020 Warszawa ul. Chmielna 8 (prezes Jan Włostowski), zaś realizatorem Biuro Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej 31 141 Kraków, ul. Słowiańska 3 (dyrektor Józef Spiszak). (jb)

Tekst i zdjęcia: Jacek Balcewicz

 Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież