Zmarł Sylwester Dziki

Email Drukuj PDF

12 września 2015 r. w wieku 83 lat zmarł redaktor Sylwester Dziki, autor bardzo lubianej kroniki „Sto lat temu w Krakowie” na łamach miesięcznika „Kraków”. Wybitny prasoznawca i historyk prasy.

 

 


Autor monumentalnego dzieła w polskiej bibliografii - 23 tomów „Polskiej bibliografii adnotowanej wiedzy o środkach masowego komunikowania” za lata 1965–1987, wydanych w latach 1969–1989. Poza tą niezwykła serią, wydał ponad 20 innych publikacji o charakterze bibliograficznym.

Prócz działalności autorsko-wydawniczej, dr Sylwester Dziki prowadził zajęcia dydaktyczne najpierw (i najdłużej) na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie w Instytucie Bibliotekoznawstwa Akademii Pedagogicznej, okazjonalnie w Uniwersytecie Śląskim i  Szczecińskim.

Sylwester Dziki był autorem wielu haseł w „Encyklopedii wiedzy o mediach”, która do dzisiaj pozostaje niedoścignionym źródłem wiedzy o mediach dla kolejnych pokoleń Polaków. W opinii wielu fachowców, do dziś nie powstała lepsza publikacja podejmująca ten temat.

Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, otrzymał m.in. srebrny i złoty Krzyż Zasługi, nagrody Prezesa RSW, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego II stopnia (zespołowa).

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież