Około 60-70 proc. chorych na raka w Polsce, czyli ok. 80 tysięcy, wymaga zastosowania radioterapii. Z tej metody leczenia korzysta jednak tylko ok. 63 tys. osób dotkniętych nowotworami złośliwymi (wg danych z 2007 roku). Dlaczego nie wszyscy?

Boże to już dziesięć lat... Jak ten czas leci. Jednak obrazy w pamięci pozostają ciągle żywe i ostre. Tak jakby było to wczoraj. Pogrzeb ojca Stanisława Musiała na cmentarzu Rakowickim. Ciemna czeluść otwartego grobowca jezuitów.Metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski odprawia żałobne egzekwie.

Wiersz Katarzyny Turzańskiej to jej dojrzały debiut. Juvenilia pojawiły się piętnaście lat temu, w dziesiątą rocznicę urodzin, w tomiku Był taki paw, co ogon miał. W zbiorku tym zadedykowanym córeczce rodzice napisali: „Z okazji dziesiątej rocznicy urodzin, z życzeniami, żeby jej wąska, poetycka ścieżynka zmierzała do wspaniałej i szerokiej drogi Wisławy Szymborskiej, największej poetki naszych czasów”. Słowom tym towarzyszyła fotografia małej dziewczynki w fartuszku i poetki.

Z dr. hab. PAWŁEM PRÓCHNIAKIEM, dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozmawia Elżbieta Dziwisz

Na zdjęciu: spalarnia odpadów w Wiedniu

Pod względem utylizacji śmieci jesteśmy najgorsi w Unii. Spalać czy segregować – oto jest pytanie. Śmieci w całej UE nie spalają tylko: Bułgarzy, Cypryjczycy, Estończycy, Litwini i Rumuni.

Więcej artykułów…

We wrześniowym „Krakowie”


Okiem Beresia:
Magiczne miasto

Smocze jajo: Wyznania wiekowego oseska
- Mieczysław Czuma

Felieton okazjonalny: Krakowskie gołębie
- Andrzej Wyrobiec

Na czerwonym świetle

Witryna fotoreporterów