Zimowy, zapadający szybko zmierzch, sprawia że wysoka na prawie 20 metrów, niegdysiejsza fontanna Schoenerbrunnen wydaje się jeszcze wyższa i jeszcze piękniejsza, zaś bryła Frauenkirche - Kościoła Najświętszej Marii Panny, który w XIV wieku stanął ponoć na miejscu dawnej synagogi, jeszcze masywniejsza, niż jest w rzeczywistości.

 

Lipsk podobnie jak Kraków kocha jubileusze. Właśnie minęło 40 lat partnerstwa i współpracy między obydwoma miastami.

 

Zafascynowani Tajlandią, Singapurem, wyspą Bora Bora, Malediwami. Dubajem czy Abu Dhabi zaniedbujemy i lekceważymy zupełnie – jak to trafnie definiują Rosjanie – tzw. bliską zagranicę. I chociaż pokolenie, dla którego przez całą dekadę lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku jedyną możliwą do osiągnięcia „zagranicą” był wyjazd na dowód osobisty i książeczką walutową do Berlina, powoli przechodzi do mniejszości to w naszych peregrynacjach, zupełnie niesłusznie omijamy to miasto szerokim łukiem.

Zwykło się mówić o tolerancji dla innego wyznania. Tolerancja jest odpowiednia, akuratna, na miejscu i na czasie. Nowoczesny Europejczyk, obywatel Zjednoczonej Europy z definicji winien być tolerancyjny. Inaczej przecież być nie może. Ale od tolerancji mocniejsza jest ciekawość. To ciekawość pchnęła mnie do tego, by zobaczyć i sfotografować luterańskie katedry Niemiec. Zwłaszcza, że za 2 lata minie dokładnie 500 lat od momentu, gdy Marcin Luter na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze przybił 95 tez, które stały się zaczątkiem reformacji i początkiem rozdziału. Dzisiaj Luteranie mają w Niemczech 13 katedr, a w zasadzie 14 łącznie z konkatedrą św. Piotra w Bautzen, która jest najstarszym i największym kościołem symultanicznym tzn. użytkowanym zarówno przez katolików jak i luteran.

 

W 1977 roku w Paryżu po raz pierwszy ogłoszono listę światowego dziedzictwa UNESCO (wyspecjalizowanej agendy ONZ ds. oświaty, nauki i kultury), na której znalazło się Stare Miasto Krakowa wraz ze Stradomiem i Kazimierzem oraz Kopalnia Soli w Wieliczce. Do tej pory na uzupełnianej co roku liście ulokowano blisko tysiąc obiektów na wszystkich kontynentach. Blisko połowa z tej liczby znajduje się w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W NUMERZE LUTOWYM!


Okiem Beresia:
ŚMIERĆ PREZYDENTA

Felieton gościnny: Podróże z moją kotką
- Aleksandra Ziółkowska

Smocze jajo: Otwarta brama
- Mieczysław Czuma

Pasy pany: Na moje pasiaste oko...
- Jerzy Pilch

Na czerwonym świetle

Witryna fotoreporterów